Skip to content

219 Heron RoadLavallette, NJ 08735

Built 1973

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Oct 6, 2014

Property Information

Block1087.01
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,214
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$445,000
54%
Improvement Value:$374,800
46%
Total Assessment$819,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,929+5.2%
2024$14,191+13.8%
2023$12,465+0.4%
2022$12,410+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,214DeedBook 15934, Page 1886Recorded11/7/2014

Property Built

Built

Year Built: 1973