Skip to content

201 Heron RoadLavallette, NJ 08735

Built 1980

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Oct 13, 1992

Property Information

Block1087.01
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,179
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$475,000
49%
Improvement Value:$486,300
51%
Total Assessment$961,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,505+5.2%
2024$16,640+8.8%
2023$15,291+0.4%
2022$15,223+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 5018, Page 964

Property Built

Built

Year Built: 1980

Property Sale

SaleMulti
$18,500
DeedBook 3635, Page 103