Skip to content

129 West Colony RoadLavallette, NJ 08735

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 19, 2008

Property Information

Block1090.01
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class20
Description2F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,397
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
33%
Improvement Value:$549,800
67%
Total Assessment$824,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,020+5.2%
2024$14,277+35.7%
2023$10,524+0.4%
2022$10,477+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 10548, Page 1272

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5433, Page 351

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4127, Page 964

Property Built

Built

Year Built: 1950