Skip to content

125 West Colony RoadLavallette, NJ 08735

Built 2016

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Nov 16, 2015

Property Information

Block1090.01
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class21
Description2F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage736
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
37%
Improvement Value:$470,200
63%
Total Assessment$745,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,570+5.2%
2024$12,899+42.4%
2023$9,061+0.4%
2022$9,021+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft736DeedBook 16264, Page 1266Recorded12/11/2015

Property Sale

Sale
$442,000
DeedBook 12383, Page 610

Property Sale

Sale
$261,000
DeedBook 10901, Page 1441

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 5018, Page 281

Property Sale

Sale
$26,750
DeedBook 3609, Page 50