Skip to content

124 North Bayside RoadLavallette, NJ 08735

Built 2014

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 19, 2015

Property Information

Block1090.01
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class20
Description2F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,872
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$311,000
38%
Improvement Value:$507,100
62%
Total Assessment$818,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,648+5.3%
2024$13,911+28.8%
2023$10,800+0.5%
2022$10,751+4.6%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook NaN, Page NaN