Skip to content

108 North Bayside RoadLavallette, NJ 08735

Built 2008

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 14, 2024

Property Information

Block1090.01
Lot30.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class21
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,413
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$311,000
40%
Improvement Value:$466,200
60%
Total Assessment$777,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,153+5.2%
2024$13,453+64.2%
2023$8,191+0.4%
2022$8,155+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 13520, Page 111