Skip to content

104 North Bayside RoadLavallette, NJ 08735

Built 2008

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jun 26, 2008

Property Information

Block1090.01
Lot30.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class18
Description3F1G
Dwellings1
ZoningGB
Sq Footage2,749
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$401,000
47%
Improvement Value:$452,800
53%
Total Assessment$853,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,548+5.2%
2024$14,779+13.9%
2023$12,971+0.4%
2022$12,914+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 14060, Page 489

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 13790, Page 235