Skip to content

3539 Route 35 N.B.Lavallette, NJ 08735

Built 1939

Last Sale Price
$192,700
Last Sale Date
Nov 11, 2014

Property Information

Block1090.02
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningGB
Sq Footage2,052
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$401,000
60%
Improvement Value:$264,600
40%
Total Assessment$665,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,121+5.2%
2024$11,522+11.3%
2023$10,348+0.4%
2022$10,303+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$192,700

From:

To:

Sq Ft2,052DeedBook 15966, Page 1463Recorded12/19/2014

Property Sale

Sale
$537,000
DeedBook 14583, Page 642

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 4313, Page 820

Property Built

Built

Year Built: 1939