Skip to content

3537 Route 35 N.B.Lavallette, NJ 08735

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 17, 2012

Property Information

Block1090.02
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class15
Description1F
Dwellings1
ZoningGB
Sq Footage550
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$383,000
86%
Improvement Value:$61,600
14%
Total Assessment$444,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,096+5.2%
2024$7,696+20.2%
2023$6,400+0.4%
2022$6,372+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952