Skip to content

113 Bayberry RoadLavallette, NJ 08735

Built 1946

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 3, 2012

Property Information

Block1090.02
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningGB
Sq Footage1,033
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$329,000
55%
Improvement Value:$263,900
45%
Total Assessment$592,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,797+5.2%
2024$10,263+22.8%
2023$8,354+0.4%
2022$8,318+48.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 15269, Page 1959

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 12549, Page 358

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 4453, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1946