Skip to content

125 Bayberry RoadLavallette, NJ 08735

Built 2019

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 17, 2021

Property Information

Block1090.02
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,184
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$311,000
37%
Improvement Value:$533,800
63%
Total Assessment$844,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,384+5.2%
2024$14,623+14.9%
2023$12,725+0.4%
2022$12,670+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 3839, Page 689