Skip to content

129 Bayberry RoadLavallette, NJ 08735

Built 1956

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Sep 26, 2001

Property Information

Block1090.02
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage864
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$311,000
57%
Improvement Value:$236,500
43%
Total Assessment$547,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,970+5.2%
2024$9,477+21.7%
2023$7,788+0.4%
2022$7,754+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 10593, Page 1176

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4890, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1956