Skip to content

114 West Colony RoadLavallette, NJ 08735

Built 2017

Last Sale Price
$810,000
Last Sale Date
Apr 16, 2018

Property Information

Block1090.02
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class21
Description2F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,889
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
34%
Improvement Value:$542,300
66%
Total Assessment$817,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,883+5.2%
2024$14,147+30.9%
2023$10,809+0.4%
2022$10,762+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$810,000

From:

To:

Sq Ft1,889DeedBook 17109, Page 1353Recorded5/9/2018

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,617DeedBook 16534, Page 1548Recorded10/11/2016