Skip to content

124 South Bayside RoadLavallette, NJ 08735

Built 2020

Last Sale Price
$369,000
Last Sale Date
Dec 1, 2018

Property Information

Block1090
Lot49
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage572
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$311,000
50%
Improvement Value:$313,800
50%
Total Assessment$624,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,378+5.2%
2024$10,815+27.4%
2023$8,487+0.4%
2022$8,450+28.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$369,000

From:

To:

Sq Ft572DeedBook 17326, Page 914Recorded12/11/2018

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft572DeedBook 16855, Page 1141Recorded8/31/2017