Skip to content

17 East Colony RoadLavallette, NJ 08735

Built 2017

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Mar 15, 2010

Property Information

Block1091
Lot11.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,441
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$506,000
54%
Improvement Value:$423,600
46%
Total Assessment$929,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,928+5.2%
2024$16,091-4.6%
2023$16,871+0.4%
2022$16,797+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 14558, Page 1197

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5542, Page 692

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5206, Page 931