Skip to content

179 Route 37 EastToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Date
Feb 28, 2024

Property Information

Block1092.01
Lot1.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class10
Description1F
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage---
Acreage3.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,500,000
77%
Improvement Value:$1,045,100
23%
Total Assessment$4,545,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$109,260+5.2%
2024$103,860-7.9%
2023$112,725+0.4%
2022$112,230+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950