Skip to content

805 Hooper AvenueToms River, NJ 08753

Built 1965
Commercial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Mar 16, 2023

Property Information

Block1092.03
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class10
Description1.5F
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage2,569
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
66%
Improvement Value:$141,000
34%
Total Assessment$411,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,484+5.2%
2024$7,114-29.4%
2023$10,070+0.4%
2022$10,026+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft2,569DeedBook 19351, Page 1957Recorded4/14/2023

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5065, Page 569

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4499, Page 568

Property Built

Built

Year Built: 1965