Skip to content

169 Route 37 EastToms River, NJ 08753

Built 2021
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 3, 2004

Property Information

Block1092
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class10
Description1F
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage168
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
84%
Improvement Value:$40,000
16%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,553+5.2%
2024$4,328-37.2%
2023$6,889+6.3%
2022$6,479+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 3797, Page 206