Skip to content

109 Dewey StreetToms River, NJ 08753

Built 1953

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Aug 17, 2006

Property Information

Block1093.01
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,116
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
35%
Improvement Value:$153,200
65%
Total Assessment$236,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,301+5.2%
2024$4,089-4.9%
2023$4,299+0.4%
2022$4,280+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 13310, Page 757

Property Sale

Sale
$189,854
DeedBook 11576, Page 1437

Property Built

Built

Year Built: 1953