Skip to content

114 Dickinson AvenueToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$327,900
Last Sale Date
Dec 21, 2021

Property Information

Block1093.01
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage984
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
33%
Improvement Value:$168,600
67%
Total Assessment$251,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,582-16.4%
2024$5,480+15.3%
2023$4,752+0.4%
2022$4,731+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$327,900
Sq Ft984DeedBook 18898, Page 1071Recorded2/7/2022

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 5405, Page 691

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 3578, Page 731