Skip to content

112 Dewey StreetToms River, NJ 08753

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 13, 2002

Property Information

Block1093.03
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,296
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
30%
Improvement Value:$194,500
70%
Total Assessment$277,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,053+5.2%
2024$4,804-0.0%
2023$4,805+0.4%
2022$4,783+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$57,500
DeedBook 4133, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1953