Skip to content

419 Lafayette AvenueToms River, NJ 08753

Built 1953

Last Sale Price
$217,000
Last Sale Date
Oct 19, 2017

Property Information

Block1093.03
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,152
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,000
31%
Improvement Value:$171,300
69%
Total Assessment$248,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,522+8.2%
2024$4,180-0.7%
2023$4,211+2.5%
2022$4,108+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$217,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 16922, Page 1428Recorded10/31/2017

Property Built

Built

Year Built: 1953