Skip to content

205 Flack StreetToms River, NJ 08753

Built 1953

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jul 31, 2015

Property Information

Block1093.04
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,054
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,000
30%
Improvement Value:$180,300
70%
Total Assessment$257,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,685+5.2%
2024$4,454-1.3%
2023$4,514+0.4%
2022$4,494+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,054DeedBook 16178, Page 441Recorded9/2/2015

Property Sale

Sale
$224,000
DeedBook 14442, Page 1056

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 12857, Page 878

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 11025, Page 445

Property Sale

Sale
$42,500
DeedBook 3921, Page 392

Property Built

Built

Year Built: 1953