Skip to content

204 Dewey StreetToms River, NJ 08753

Built 1953

Last Sale Date
Jan 14, 2024

Property Information

Block1093.04
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,548
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
29%
Improvement Value:$210,400
71%
Total Assessment$294,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,111+5.5%
2024$4,846-5.3%
2023$5,116+0.5%
2022$5,092+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953