Skip to content

405 Terrace AvenueToms River, NJ 08753

Built 1952

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Nov 15, 2022

Property Information

Block1093.04
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,248
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
34%
Improvement Value:$170,700
66%
Total Assessment$258,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,711+5.2%
2024$4,478-5.6%
2023$4,742+0.4%
2022$4,721+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
Sq Ft1,248DeedBook 19238, Page 102Recorded11/30/2022

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5726, Page 800

Property Built

Built

Year Built: 1952