Skip to content

300 Franklin AvenueToms River, NJ 08753

Built 1953

Last Sale Price
$102,000
Last Sale Date
Apr 1, 1996

Property Information

Block1093.05
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage864
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
36%
Improvement Value:$161,500
64%
Total Assessment$252,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,598+5.2%
2024$4,371-0.9%
2023$4,411+0.4%
2022$4,392+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 5355, Page 786

Property Built

Built

Year Built: 1953