Skip to content

111 Marian StreetToms River, NJ 08753

Built 1956

Last Sale Price
$146,000
Last Sale Date
Sep 27, 2017

Property Information

Block1093.05
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage864
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
34%
Improvement Value:$151,500
66%
Total Assessment$229,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,179+5.2%
2024$3,973+2.1%
2023$3,890+0.4%
2022$3,873+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$146,000

From:

To:

Sq Ft864DeedBook 16899, Page 139Recorded10/11/2017

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 15217, Page 1756

Property Built

Built

Year Built: 1956