Skip to content

217 Marian StreetToms River, NJ 08753

Built 1956

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Apr 13, 2022

Property Information

Block1093.06
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,440
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
30%
Improvement Value:$196,900
70%
Total Assessment$279,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,097+5.2%
2024$4,845-4.5%
2023$5,073+0.4%
2022$5,050+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft1,440DeedBook 19004, Page 1449Recorded4/25/2022

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 17452, Page 1039Recorded4/26/2019

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 16161, Page 1045Recorded8/13/2015

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 5299, Page 874

Property Sale

Sale
$38,300
DeedBook 3816, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1956