Skip to content

52 Grand AvenueToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Price
$116,400
Last Sale Date
Dec 23, 1999

Property Information

Block1093.07
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,104
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
32%
Improvement Value:$172,900
68%
Total Assessment$255,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,410+5.5%
2024$4,180-4.3%
2023$4,369+0.4%
2022$4,350+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$116,400
DeedBook 10016, Page 219

Property Sale

Sale
$57,450
DeedBook 4203, Page 613

Property Built

Built

Year Built: 1955