Skip to content

106 Marian StreetToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Dec 23, 2016

Property Information

Block1093.07
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage864
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,000
33%
Improvement Value:$156,300
67%
Total Assessment$233,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,248+5.2%
2024$4,038+5.6%
2023$3,825+0.4%
2022$3,808+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft864DeedBook 16630, Page 1952Recorded1/13/2017

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4036, Page 362

Property Built

Built

Year Built: 1955