Skip to content

214 Marian StreetToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Nov 18, 2021

Property Information

Block1093.08
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage864
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,000
33%
Improvement Value:$156,300
67%
Total Assessment$233,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,248+5.2%
2024$4,038+8.3%
2023$3,727+0.4%
2022$3,711+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft864DeedBook 18789, Page 1429Recorded11/23/2021

Property Sale

Sale
$99,900
DeedBook 4731, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1955