Skip to content

414 Terrace AvenueToms River, NJ 08753

Built 1956

Last Sale Date
Dec 22, 1993

Property Information

Block1093.10
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,150
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
32%
Improvement Value:$165,900
68%
Total Assessment$243,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,441+5.2%
2024$4,222-14.0%
2023$4,910+0.4%
2022$4,888+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 95123, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1956