Skip to content

402 Terrace AvenueToms River, NJ 08753

Built 1956

Last Sale Price
$204,000
Last Sale Date
Nov 15, 2013

Property Information

Block1093.10
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,088
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
34%
Improvement Value:$154,700
66%
Total Assessment$232,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,237+5.2%
2024$4,028-10.9%
2023$4,522+0.4%
2022$4,502+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$204,000

From:

To:

Sq Ft1,088DeedBook 15690, Page 919Recorded11/20/2013

Property Built

Built

Year Built: 1956