Skip to content

404 Terrace AvenueToms River, NJ 08753

Built 1956

Last Sale Date
May 25, 2011

Property Information

Block1093.10
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage984
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
35%
Improvement Value:$144,400
65%
Total Assessment$222,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,050+5.2%
2024$3,850-9.2%
2023$4,241+0.4%
2022$4,222+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 14900, Page 435

Property Built

Built

Year Built: 1956