Skip to content

509 Lafayette AvenueToms River, NJ 08753

Built 1944

Last Sale Price
$137,500
Last Sale Date
Mar 22, 1998

Property Information

Block1094.04
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,136
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
21%
Improvement Value:$327,400
79%
Total Assessment$412,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,510+5.2%
2024$7,139+11.4%
2023$6,410+0.4%
2022$6,382+9.0%
Property History

Property Sale

Sale
$137,500
DeedBook 5591, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1944