Skip to content

511 Lafayette AvenueToms River, NJ 08753

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 7, 2000

Property Information

Block1094.04
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage932
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
36%
Improvement Value:$148,800
64%
Total Assessment$233,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,258+5.2%
2024$4,047+0.5%
2023$4,028+0.4%
2022$4,010+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$114,900
DeedBook 4760, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1949