Skip to content

515 Lafayette AvenueToms River, NJ 08753

Built 1949

Last Sale Price
$339,000
Last Sale Date
Nov 30, 2023

Property Information

Block1094.04
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,045
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
36%
Improvement Value:$149,000
64%
Total Assessment$234,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,261+5.4%
2024$4,044-2.3%
2023$4,141+0.4%
2022$4,123+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$339,000
Sq Ft1,045DeedBook 19556, Page 228Recorded12/7/2023

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 12331, Page 1038

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5619, Page 908

Property Sale

Sale
$98,500
DeedBook 4998, Page 894

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 3840, Page 441

Property Built

Built

Year Built: 1949