Skip to content

529 Lafayette AvenueToms River, NJ 08753

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block1094.04
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage777
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
40%
Improvement Value:$127,600
60%
Total Assessment$212,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,871+5.2%
2024$3,680+1.0%
2023$3,642+0.4%
2022$3,626+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$22,500
DeedBook 3582, Page 745

Property Built

Built

Year Built: 1949