Skip to content

530 East Woodland AvenueToms River, NJ 08753

Built 1961

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 30, 2022

Property Information

Block1094.05
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1CB
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,380
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
46%
Improvement Value:$171,000
54%
Total Assessment$319,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,809+5.2%
2024$5,522+5.0%
2023$5,261+0.4%
2022$5,237+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,380DeedBook 19116, Page 1360Recorded7/29/2022

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4913, Page 843

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1961