Skip to content

532 East Woodland AvenueToms River, NJ 08753

Built 1980

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 17, 2011

Property Information

Block1094.05
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,166
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,000
53%
Improvement Value:$132,100
47%
Total Assessment$281,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,022+5.2%
2024$4,774+5.1%
2023$4,542+0.4%
2022$4,522+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 15006, Page 52

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 4489, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1980