Skip to content

532 Batchelor StreetToms River, NJ 08753

Built 2002

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Oct 31, 2005

Property Information

Block1094.07
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,724
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
27%
Improvement Value:$404,000
73%
Total Assessment$552,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,052+5.2%
2024$9,555-2.4%
2023$9,795+0.4%
2022$9,752+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000
DeedBook 12904, Page 1600

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 10881, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 10483, Page 1388

Property Sale

SaleMulti
$25,000
DeedBook 4546, Page 951