Skip to content

242 Harding AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1950

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Apr 7, 2004

Property Information

Block1095.01
Lot51
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings2
ZoningR40W
Sq Footage1,284
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
62%
Improvement Value:$166,700
38%
Total Assessment$441,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,043+5.2%
2024$7,646+19.4%
2023$6,403+0.4%
2022$6,375+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 12020, Page 1421

Property Built

Built

Year Built: 1950