Skip to content

246 Harding AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1948

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
Jan 18, 2021

Property Information

Block1095.01
Lot53
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,636
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
49%
Improvement Value:$281,600
51%
Total Assessment$556,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,136+5.2%
2024$9,635+18.3%
2023$8,144+0.4%
2022$8,108+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$690,000
Sq Ft1,636DeedBook 18285, Page 1420Recorded1/27/2021

Property Sale

Sale
$524,000

From:

To:

Sq Ft1,636DeedBook 17297, Page 1470Recorded11/13/2018

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 12025, Page 1684

Property Sale

Sale
$17,000
DeedBook 3601, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1948