Skip to content

259 Fort AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2020

Last Sale Price
$745,000
Last Sale Date
May 23, 2020

Property Information

Block1095.02
Lot31.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class20
Description2F
Dwellings2
ZoningR40W
Sq Footage2,310
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
31%
Improvement Value:$551,100
69%
Total Assessment$796,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,497+5.2%
2024$13,780+9.0%
2023$12,640+0.4%
2022$12,585+153.5%
Property History

Property Sale

Sale
$745,000
Sq Ft2,310DeedBook 17936, Page 1211Recorded6/23/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 17038, Page 283