Skip to content

240 Fort AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2011

Last Sale Price
$14,500
Last Sale Date
May 2, 1980

Property Information

Block1095.03
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class18
Description1512
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,512
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
47%
Improvement Value:$276,600
53%
Total Assessment$521,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,498+5.2%
2024$9,029+26.8%
2023$7,119+0.4%
2022$7,088+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

SaleMulti
$14,500
DeedBook 3915, Page 721