Skip to content

263 Fielder AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1950

Last Sale Price
$64,500
Last Sale Date
Apr 24, 1991

Property Information

Block1095.03
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,374
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
45%
Improvement Value:$303,500
55%
Total Assessment$548,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,988+5.2%
2024$9,495+33.5%
2023$7,112+0.4%
2022$7,080+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$64,500
DeedBook 4904, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1950