Skip to content

237 Fielder AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2009

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 28, 2010

Property Information

Block1095.03
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description1920
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,920
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
50%
Improvement Value:$264,600
50%
Total Assessment$529,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,644+5.2%
2024$9,167+4.7%
2023$8,757+0.4%
2022$8,719+4.5%
Property History
Sales4

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

SaleMulti
$146,000
DeedBook 5272, Page 17

Property Sale

SaleMulti
$163,000
DeedBook 5100, Page 14

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 4819, Page 725

Property Sale

SaleMulti
$22,500
DeedBook NaN, Page NaN