Skip to content

305 Coolidge AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2015

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Apr 12, 2014

Property Information

Block1095.04
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage836
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
43%
Improvement Value:$319,900
57%
Total Assessment$564,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,287+5.2%
2024$9,778+12.3%
2023$8,710+0.4%
2022$8,672+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft836DeedBook 15793, Page 1445Recorded4/30/2014