Skip to content

302 Harding AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1948

Owner
---
Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
Jun 5, 2025

Property Information

Block1095.04
Lot57
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class16
Description1.5CB2G
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,512
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$305,000
61%
Improvement Value:$195,100
39%
Total Assessment$500,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,107+5.2%
2024$8,657+12.9%
2023$7,670+0.4%
2022$7,637+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$995,000
Sq Ft1,512DeedBook 20111, Page 1209Recorded8/25/2025

Property Sale

Sale
$543,000
DeedBook 13860, Page 1136

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 11780, Page 1273

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 5505, Page 747

Property Built

Built

Year Built: 1948