Skip to content

308 Harding Ave.Seaside Heights, NJ 08751

Built 1978

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
May 30, 2023

Property Information

Block1095.04
Lot60
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,584
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
59%
Improvement Value:$192,600
41%
Total Assessment$467,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,515+5.2%
2024$8,094+18.5%
2023$6,831+0.4%
2022$6,801+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft1,584DeedBook 19406, Page 1125Recorded6/15/2023

Property Sale

Sale
$620,000
Sq Ft1,584DeedBook 18976, Page 1517Recorded4/4/2022

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 5697, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1978

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 3677, Page 267